O kolokacji Cennik Usługi dodatkowe FAQ kolokacji
 O FIRMIE
 Internet dla domu
   Internet
   Telewizja
   Telefon
   Zasięg sieci
 OFERTA DLA BIZNESU
   Kolokacja
   Transmisja danych
   Tranzyt ruchu IP
   Łącza stałe
   Dla sieci osiedlowych
   Monitoring
   Serwery dedykowane
   Hosting
   Domeny
   Administracja Linux
   Usługi dodane
   Spawanie światłowodów
   Pomiary reflektometryczne
 AKTUALNOŚCI
 REFERENCJE
 GALERIA
 PRACA
 KONTAKT
 Polityka prywatności
 ams.pl

Co to jest? Bezpieczeństwo Oszczędność Dla kogo U nas

Kolokacja to zbędny wydatek czy oszczędność pieniędzy?

W dzisiejszych czasach każda firma potrzebuje serwera do sprawnego działania. Na serwerach przechowywane są ważne dla firmy dokumenty i dane, na serwerach stoją strony internetowe firm, w tym także sklepy online i formularze kontaktowe. Serwery obsługują również pocztę elektroniczną, która poza telefonem jest podstawową formą kontaktu z klientami. Zagwarantowanie ciągłości działania serwerów jest więc krytyczne dla funkcjonowania firmy.

O ile przerwa nocna w działaniu poczty może nie zostać zauważona, o tyle przerwa w działaniu e-sklepu jest już poważną stratą dla firmy. Gdy elektroniczny sklep nie działa, nie tylko nie przyjmuje on zamówień od potencjalnych klientów, ale też sprawia wrażenie nieprofesjonalnego, powoduje że klienci zaczynają szukać konkurencji, a także zniechęca klientów do ponownego sprawdzenia oferty. Wystarczy prosta awaria prądu w firmie, by serwer nie działał. Serwerownie zaś mają podtrzymanie oraz zapasowe źródła zasilania i zanik prądu im nie straszny.

Firmy, które na swoich serwerach mają portale dla pracowników i klientów, z którego pobierane są duże pliki, potrzebują przede wszystkim dużego łącza od siebie, czyli tzw. uploadu. Niestety takie łącza są najdroższe w detalu, a firmy oferujące kolokację mają zdecydowanie niższe ceny, gdyż kupują łącza niejako hurtowo – dla nich cena za 1Mbps jest zdecydowanie niższa i tą obniżką może dzielić się z firmą w postaci niższej ceny za łącze.

Dodatkowo łącza do serwerowni są dublowane, by w razie awarii jednego łącza obciążenie przejęło łącze zapasowe. Automatyczne przejęcie ruchu przez inne łącze odbywa się dzięki protokołowi BGP. Takie rozwiązanie jest kosztowo poza zasięgiem średnich firm, a dzięki kolokowaniu serwerów – dostępne dla każdej, nawet mikro firmy.

Tak więc dla firm, które potrzebują mieć duże łącze do swoich serwerów kolokacja to zdecydowanie oszczędność. Dzięki kolokacji nie trzeba płacić za łącza o wysokiej przepustowości, nie trzeba przystosowywać osobnego pomieszczenia pod serwerownię, nie trzeba obawiać się awarii zasilania.