O kolokacji Cennik Usługi dodatkowe FAQ kolokacji
 O FIRMIE
 Internet dla domu
   Internet
   Telewizja
   Telefon
   Zasięg sieci
 OFERTA DLA BIZNESU
   Kolokacja
   Transmisja danych
   Tranzyt ruchu IP
   Łącza stałe
   Dla sieci osiedlowych
   Monitoring
   Serwery dedykowane
   Hosting
   Domeny
   Administracja Linux
   Usługi dodatkowe
   Spawanie światłowodów
   Pomiary reflektometryczne
 AKTUALNOŚCI
 REFERENCJE
 GALERIA
 PRACA
 KONTAKT
 Polityka prywatności
 Pomiar jakości powietrza
 0.0967µSv/h (00:04)
 ams.pl
 i4.pl sklep dla ISP

FAQ Słownik

Najczęstsze pytania dotyczące kolokacji

  • Dla kogo jest kolokacja?
  • Czym kierować się przy wyborze firmy oferującej kolokację?
  • Dlaczego warto kolokować?
  • Jakie usługi dodatkowe warto wykupić?
  • Jak wygląda cennik kolokacji w praktyce?
  • Jak wygląda kolokacja ze strony sieci?
  • Jak wygląda kolokacja fizycznie?
  • Czy kolokacja jest niezawodna?
  • Dla kogo jest kolokacja?
    Usługa kolokacji jest szczególnie ważna dla firm, które potrzebują niezawodnych łączy do Internetu dla swoich sklepów bądź serwisów internetowych, gdzie każda przerwa w działaniu powoduje straty dla firmy.
    Poza niezawodnością istotne jest również to, że oferowane w serwerowniach prędkości łącz są zdecydowanie wyższe niż te dostępne dla zwykłych firm. Szczególnie istotny jest wysoki upload, który gwarantuje zadowolenie użytkowników serwisów pobierających dużo danych z serwerów.
    Z kolokacji powinny również skorzystać firmy, które monitorują czy zbierają dane z różnych urządzeń peryferyjnych przez całą dobę. Niezawodne łącze jest tu kluczem do utrzymania synchronizacji danych na wszystkich urządzeniach, co zapewnia płynną pracę.

    Czym kierować się przy wyborze firmy oferującej kolokację?
    Rynek usług kolokacyjnych w Polsce jest mocno rozdrobniony. Jest parę większych firm, które mają centra danych umieszczone w dużych aglomeracjach (takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań) i tam też mają całe budynki zaprojektowane z myślą o kolokacji. Centra takie są ultra nowoczesne, ale wadą takiego rozwiązania jest wysoka cena, co może odstraszać średnich i mniejszych klientów.
    Istnieją też mniejsze firmy oferujące usługi kolokacyjne, które przystosowały do potrzeb serwerowni istniejące już budynki. Oferowane przez nich usługi są często tańsze, co nie znaczy, że jakość oferowanych usług jest niższa. Nie kierujmy się wyglądem pomieszczeń lecz jakością oferowanych usług.
    Warto pamiętać, że mniejsze serwerownie, które mają mniej klientów zazwyczaj bardziej starają się o utrzymanie zadowolenia klienta i są bardziej elastyczne.

    Dlaczego warto kolokować?
    Aby zapewnić we własnej firmie warunki podobne do tych panujących w serwerowni, trzeba by ponieść ogromne koszty:
    1. Osobne pomieszczenie dla serwera (serwery są bardzo głośne, nie da się przy nich pracować), z mocną klimatyzacją (serwery bardzo się nagrzewają a ich wydajność wraz ze wzrostem temperatury spada), z monitoringiem i systemem przeciwpożarowym.
    2. Podwójne, szybkie łącza do internetu, z wysokim uploadem skonfigurowane do przyjmowania dużego ruchu i automatycznego przepinania pomiędzy łączami
    3. System zasilania z dwóch sieci energetycznych, z dwóch transformatorów, z różnych GPZ (Głównych Punktów Zasilania), jest dodatkowo możliwość umieszczenia zasilacza UPS
    4. Zatrudnienie administratora, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem danych i sprawnością łączy.
    Takie rozwiązanie jest zazwyczaj nieopłacalne dla małych i średnich firm.

    Jakie usługi dodatkowe warto wykupić?
    Najprostszą a jednocześnie najbardziej przydatną i najczęściej wykorzystywaną usługą jest fizyczna obsługa serwera. Jest ona przydatna nie tylko do wymiany sprzętu zepsutego, ale też do prostych, fizycznych czynności których nie da się zrobić zdalnie, takich jak restart komputera, wyłączenie/włączenie serwera, wymianę taśmy czy płyty CD.
    Taka obsługa jest dobra w przypadku, gdy w firmie mamy administratora, który zna się na obsłudze serwerów. Częściej jednak zdarza się tak, że firmie nie opłaca się zatrudniać specjalisty, a informatyk z firmy ma inne zadania. Wtedy najlepszą opcją jest wykupienie administracji serwerami, gdyż mamy pewność, że serwerem będzie się zajmował fachowiec a nie przypadkowa osoba.

    Jak wygląda cennik w praktyce
    Firma X prowadzi sklep internetowy i portal tematyczny, z którego korzysta paręset osób dziennie, ale nie pobierają oni dużych plików, jedynie przeglądają zawartość stron. Firma ta zdecydowała, że wystarczy jej serwer wielkości 1U, który pobiera 100W, a prędkość łącza wystarczy 2Mbps i maksymalny transfer 50GB miesięcznie. Firma ta płaci 500zł miesięcznie.
    Firma Y ma prężnie działający portal, z którego korzysta parę tysięcy osób dziennie, pobierając spore pliki. Firma zdecydowała, że wystarczy jej 1 serwer zajmujący 3U, a łącze 6Mbps bez limitu transferu kosztuje ich 1000zł miesięcznie.

    Jak wygląda kolokacja ze strony sieci?
    Serwerownia jest siecią niezależną (zwaną systemem autonomicznym), któremu przyznaje się indywidualny numer AS, dzięki któremu w internecie sieci są rozróżnialne. Posiada własną adresację (numery IP) i może mieć łącza od dowolnej liczby operatorów. Aby zminimalizować awaryjność sieci stosuje się duplikację łączy do Internetu, ale im większa jest liczba operatorów, tym większa odporność na awarie.
    Aby zarządzać większą liczbą łącz potrzebny jest specjalny system do zarządzania ruchem. Nazywa się on protokołem BGP, który gwarantuje całkowitą redundancję dla ruchu wychodzącego jak i przychodzącego. Dzięki niemu można zachować niezależność od operatorów sieci.
    Serwerownie, poza łączami do Internetu wykupionymi od operatorów, posiadają połączenia z innymi sieciami internetowymi, co nazwane jest peeringiem (wymianą ruchu). Dzięki połączeniu z dużą siecią (np. z dużą siecią osiedlową) można zaoszczędzić przepustowości normalnego łącza. Dlaczego? Ponieważ cały ruch do i z sieci, z którą mamy wymianę ruchu, nie obciąża już zwykłego łącza ale idzie tym dodatkowym, bezpośrednim. Dzięki temu zarówno ruch do tej sieci, jak i ruch do reszty Internetu jest szybszy. Im więcej połączeń do różnych sieci, tym szybszy jest oferowany ruch. Można mieć też bezpośrednie połączenie z tzw. węzłem wymiany ruchu, w którym wiele firm wymienia się ruchem. W Polsce największym węzłem jest PL-IX. Ruch do sieci będących w węźle jest wymieniany poza „normalnym” łączem, co powoduje zwiększenie przepustowości.
    Inną odmianą wymiany ruchu jest wirtualne połączenie dwóch serwerów/sieci komputerowych w prywatną sieć VPN. Dzięki wirtualnemu tunelowi pomiędzy oddalonymi od siebie sieciami (np. w jednej firmie połączone mogą być oddziały, albo centrala z oddziałami) powstaje prywatna sieć, w której dane wysyłane są bezpiecznie i z zagwarantowaną prędkością. Serwerownie mogą udostępnić możliwość stworzenia VPNa na życzenie klienta.


    Jak wygląda kolokacja fizycznie?
    Serwery zamontowane są w szafach, podłączone do switcha a switch do routera. Router zaś rozprowadza ruch do świata przez światłowody od operatorów. Aby zminimalizować awarie sprzętowe stosuje się duplikację zarówno switchy jak i routerów.

    Czy kolokacja jest niezawodna?
    Nie ma rzeczy niepsujących się i awaria zawsze może się zdarzyć. Uszkodzeniu ulegają dyski twarde, routery, switche, czasem nie ma prądu a innym razem światłowód zostanie przerwany. Dlatego tak ważną rzeczą jest zabezpieczanie się przed awarią.
    Przed utratą danych w trakcie awarii dysku można się uchronić za pomocą tzw. macierzy dyskowej, która zachowuje wszystkie dane nawet wtedy, gdy któryś dysk się zepsuje(w zależności od konfiguracji może to być nawet parę dysków).
    Jeśli zepsuje się switch, czy nie będzie Internetu od jednego z dostawców rozwiązaniem jest przełączenie na skonfigurowany wcześniej zapasowy switch czy zapasowe łącze.
    Serwerownie są na tyle pewne swoich zabezpieczeń, że udzielają gwarancji na świadczone przez siebie usługi, tzw. SLA, które podaje dopuszczalny czas niedziałania serwera i czas reakcji na awarie.